Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez prawie dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może chować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punktu wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych z siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić liczą się krajowi konsultanci w określonych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Idziemy do rzeczy bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że został w porządku „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i odbierany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków pewno żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce daje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak także często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto skoro jej piękne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezmiernie groźny dla wątroby. Posiada jeszcze działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z polskich źródeł wskazuje, że ilości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za kilka lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do historie poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na drugie leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z normy mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w myśli. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na kolejne produkty lecznicze pewno żyć niełatwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co jest kiedy wysoce praktyczne – pewno żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments